Medycyna sportowa

Środowisko zwiększonego ciśnienia występujące wokół Pacjenta w komorze hiperbarycznej przyczynia się do zwiększonej absorpcji tlenu przez organizm. Dostawa większej ilości tlenu i to przy wysokim ciśnieniu przyczynia się do stymulacji szpiku kostnego do produkcji komórek macierzystych, przez co w krwiobiegu znajduje się ich ośmiokrotnie więcej niż w zwyczajnych warunkach.

Podwyższone stężeniu tlenu we krwi przyczynia się również do dostarczenia większej ilości tlenu do narządów i stymuluje naturalny proces gojenia ran. Dzięki tym właściwościom komory hiperbaryczne wykorzystywane są w rehabilitacji sportowej. Przyczyniają się do skrócenia czasu rekonwalescencji, a także zwiększenia wydajności i wytrzymałości organizmu. Coraz większa liczba sportowców decyduje się na zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej przy powrocie do aktywności fizycznej po kontuzji lub spadku wydajności. Rehabilitacja sportowa pozwala znacznie szybciej i ze zdwojoną siłę wrócić do zdrowia.

shutterstock 224377438 cor Zastosowanie terapii hiperbarycznej przyczynia się do:

  • zmniejszenia obrzęku po uszkodzeniach,
  • skrócenia czasu rekonwalescencji,
  • zwiększenia ilości molekuł ATP,
  • wyeliminowania problemu „zakwaszenia mięśni”,
  • zmniejszenia czasu regeneracji organizmu po ćwiczeniach.

Z terapii hiperbarycznej — nie tylko jako formy rehabilitacji sportowej — korzystają znane osobistości świata sportu wyczynowego: lekkoatleci, kulturyści, piłkarze. Stanowiła element wyposażenia zaplecza medycznego na Olimpiadzie w Sochi:
http://www.sochiadm.ru/en/info-gr/news/25401/

Tutaj znajdą Państwo przykładową listę sportowców, którzy wykorzystują terapię hiperbaryczną:
http://www.mosao2.org/news_o3_celebrity.html